warsztaty z emocjonalnej typografii

maj 2018

Hong Kong

Mój pobyt w Hong Kongu dobiegł końca. Trzy tygodnie temu poprowadziliśmy z Bartkiem Mamakiem drugie warsztaty z emocjonalnej typografii na Hong Kong Design Institute. W marcu spotkaliśmy się ze studentami drugiego roku, a w maju z pierwszego. Zadaniem uczestników warsztatów było zaprojektowanie typograficznych plakatów, które będą wyrażały: miłość, zaskoczenie lub strach. Poprosiliśmy studentów żeby tekst, który pojawi się na plakacie był w ich ojczystym języku. Oczywiście przeważał kantoński, ale otrzymaliśmy też jeden plakat z tekstem w języku indonezyjskim.

Plakat zapowiadający warsztaty z emocjonalnej typografii(projekt: Anna Jęchorek i Bartosz Mamak)

Oba spotkania były niesamowitym doświadczeniem. Przede wszystkim wzbogaciły moje badania dotyczące wyrażania swoich uczuć poprzez typografię. Powstałe plakaty jednoznacznie pokazały, że mimo nieznajomości języka jesteśmy w stanie odczytać nacechowanie emocjonalne słowa czy też wypowiedzi. Zadanie przed którym postawiliśmy studentów stało się też dobrym pretekstem do dowiedzenia się jak Hongkongczycy postrzegają miłość, strach czy zaskoczenie. Co ciekawe, mało osób opisywało miłość jako coś pięknego i delikatnego. Większość twierdziła, że to bardzo skomplikowane uczucie. Ostatecznie każdy kto projektował plakat ukazujący tę emocję opowiadał nam o zdradzie. Chęć szczerego zobrazowania osobistej wizji miłości uwolniła u uczestników niesamowite pokłady inwencji twórczej. Kilku studentów wyszywało litery, niektórzy układali kompozycje z prawdziwych kwiatów, a inni wykorzystywali farbę akrylową do stworzenia bardzo dynamicznych struktur.

Studenci pierwszego roku HKDI podczas warsztatów z emocjonalnej typografii, maj 2018

Cieszyła nas ta kreatywność studentów, którzy mimo, że mieli już wakacje, bardzo zaangażowali się w projekt. Dowodem ogólnego zadowolenia były prezenty i uściski, którymi obdarowali nas studenci na koniec warsztatów. Wszystkie szczegóły na zdjęciach.

Studenci drugiego roku HKDI podczas warsztatów z emocjonalnej typografii, marzec 2018

Anna udzielająca korekty studentom marcowych warsztatów

Studenci majowych warsztatów podczas pracy

Studenci marcowych warsztatów podczas pracy

Studenci marcowych warsztatów podczas pracy

Studenci majowych warsztatów podczas pracy

Bartosz udzielający korekty studentom marcowych warsztatów

Studenci marcowych warsztatów podczas pracy

follow us:

F

I